Offers/Requests Exhibition Announcement S / G Solo/Group Exhibitions
(..) Exhibitions + Favorites
SCHIRN Kunsthalle Frankfurt
S
Sep 2019 - Jan 2020
Frankfurt am Main
(227)
+0
Schlicht, Esther (Curator)
+0
Hannah Ryggen - 'Gewebte Manifeste'
SCHIRN Kunsthalle Frankfurt
, Germany
Frankfurt am Main ,
Germany
Hannah Ryggen (1894 - 1970);
Esther Schlicht;
Nasjonalgalleriet
S
Jun 2015 - Oct 2015
Oslo
(6)
+0
Ustvedt, Øystein (Curator)
+0
Hannah Ryggen - 'Verden i veven'
Nasjonalgalleriet
, Norway
Oslo ,
Norway
Hannah Ryggen (1894 - 1970);
Øystein Ustvedt;
Musée d'Art Moderne de la Ville de Paris - MAM (1/2)
G
Oct 2013 - Feb 2014
Paris
(808)
+0
Dressen, Anne (Curator)
+0
Decorum - 'Tapis et tapisseries d'artistes'
Musée d'Art Moderne de la Ville de Paris - MAM (1/2)
, France
Paris ,
France
Magdalena Abakanowicz (1930 - 2017); Caroline Achaintre (1969); Anni Albers (1899 - 1994); Olga de Amaral (1932); Leonor Antunes (1972); Stefano Arienti (1961); John M Armleder (1948); [Lucy McKenzie & Beca Lipscombe] Atelier E.B.; Ramses Wissa Wassef Art Centre (1951); Michel Aubry (1959); Tauba Auerbach (1981); Francis Bacon (1909 - 1992); Giacomo Balla (1871 - 1958); [Mark Barrow 6 Sarah Parke] Barrow & Parke; Nina Beier (1975); Anna Betbeze (1980); Michael Beutler (1976); Pierrette Bloch (1928 - 2017); Alighiero Boetti (1940 - 1994); Louise Bourgeois (1911 - 2010); [Gyula Halász] Brassaï (1899 - 1984); Geta Brătescu (1926); Jagoda Buić (1930); Pierre Buraglio (1939); Guidette Carbonell (1910 - 2008); Gillian Carnegie (1971); Marc-Camille Chaimowicz (1947); Claude Closky (1963); Isabelle Cornaro (1974); Lucien Coutaud (1904 - 1977); Alexandre da Cunha (1969); Pierre Daquin (1936); Sonia Delaunay-Terk (1885 - 1979); [Daniel Dewar & Grégory Gicquel] Dewar & Gicquel; Latifa Echakhch (1974); Marius Engh (1974); Gustave Fayet (1865 - 1925); Lissy Funk (1909 - 2005); Ryan Gander (1976); Vidya Gastaldon (1974); Yann Gerstberger (1983); Françoise Giannesini (1945); Elsi Giauque (1900 - 1989); Piero Gilardi (1942 - 2023); Thomas Gleb (1912 - 1991); Daniel Graffin (1938); Josep Grau-Garriga (1929 - 2011); Helen Frances Gregor (1921); Marcel Gromaire (1892 - 1971); Sheila Hicks (1934); Jim Isermann (1955); Johannes Itten (1888 - 1967); Sergej Jensen (1973); [Asger Jorn & Pierre Wemaëre] Jorn & Wemaëre; Mike Kelley (1954 - 2012); Abdoulaye Konaté (1953); Maria Lai (1919 - 2013); François-Xavier Lalanne (1927 - 2008); Bertrand Lavier (1949); [Charles-Édouard Jeanneret-Gris] Le Corbusier (1887 - 1965); Jules Henri Achille Leclercq (1894 - 1966); Fernand Léger (1881 - 1955); Jean Lurçat (1892 - 1966); Märta Måås-Fjetterström (1873 - 1941); Mathieu Matégot (1910 - 2001); Gustave Miklos (1888 - 1967); Yves Millecamps (1930); Joan Miró (1893 - 1983); Aldo Mondino (1938 - 2005); William Morris (1834 - 1896); Barbro Nilsson (1899 - 1983); Albert Oehlen (1954); Nathalie du Pasquier (1957); Maï-Thu Perret (1976); Pablo Picasso (1881 - 1973); Présence Panchounette (1968 - 1990); Otto Prutscher (1880 - 1949); Robert Camille Quesnel (1881 - 1962); Elizabeth Radcliffe; Carol Rama (1918 - 2015); [Guy de Chaunac-Lanzac] Dom Robert (1907 - 1997); Gerwald Rockenschaub (1952); Willem de Rooij (1969); [Dieter Roth & Ingrid Wiener] Roth & Wiener; Mariette Rousseau-Vermette (1926 - 2006); Hannah Ryggen (1894 - 1970); Wojciech Sadley (1932); Akiko Sato (1942); Judith Scott (1943 - 2005); Kay Sekimachi (1926); Shirana Shahbazi (1974); Ivan da Silva Bruhns (1881 - 1980); Gunta Stölzl (1897 - 1983); Sophie Taeuber-Arp (1889 - 1943); Rosemarie Trockel (1952); Maryn Varbanov (1932 - 1989); Victor [Győző Vásárhelyi] Vasarely (1908 - 1997); Vincent Vulsma (1982); Franz West (1947 - 2012); Vivienne Westwood (1941 - 2022); Pae White (1963); Evelyn Wyld (1882 - 1973); André Lurçat (1894 - 1970); [Roger Fry 1866-1934 & Joseph Kallenborn] Omega Workshops; Jean Picart-LeDoux (1902 - 1982); [Karin Andersson] Mamma Andersson (1962);
Anne Dressen;
documenta XIII
S
Jun 2012 - Sep 2012
Kassel
(1)
+0
Christov-Bakargiev, Carolyn (Curator)
+0
documenta XIII
documenta XIII
Kassel ,
France
Lida Abdul (1973); Bani Abidi (1971); Etel Adnan (1925 - 2021); Theodor W. Adorno (1903 - 1969); Leez Ahmady; Korbinian Aigner; Vyacheslav Akhunov (1948); Barmak Akram; Khadim Ali (1978); Éirc Alliez; [Jennifer Allora *1974, Guillermo Calzadilla *1971] Allora & Calzadilla (1995); Maria Thereza Alves (1961); Francis Alÿs (1959); Ayreen Anastas; AND AND AND; Arjun Appadurai; Ida Applebroog (1929 - 2023); Irina Aristarkhova; Mohammad Yusuf Asefi; Douglas Ashford (1958); Tarek Atoui (1980); Kader Attia (1970); Julie Ault (1957); Fiona Hall (1953); Alexandra Bachzetsis (1974); Nanni Balestrini (1935); Amy Balkin; Lars Bang Larsen; Karen Barad; Bassam El Baroni; Judith Barry (1954); Massimo Bartolini (1962); Gianfranco Baruchello (1924 - 2023); Ahmed Basiony; Hrach Bayadyan; Thomas Bayrle (1937); Jérôme Bel (1964); Mario Bellatin; Walter Benjamin (1892 - 1940); Jill Bennett; Gordon Bennett (1955 - 2014); Franco Berardi Bifo; Rossella Biscotti (1978); Manon de Boer (1966); Alighiero Boetti (1940 - 1994); Anna Boghigiuan (1946); Bruno Bosteels; Carol Bove (1971); Ali Brivanlou; Kristina Buch (1983); Susan Buck-Morss; Judith Butler; Andrea Büttner (1972); Gerard Byrne (1969); [Shaina Anand, Sanjay Bhangar, Ashok Sukumaran] CAMP (2007); [Janet Cardiff *1957 & George Bures Miller *1960] Cardiff & Miller; Emily Carr (1871 - 1945); Mariana Castillo Deball (1975); Cornelius Castoriadis; Andrea Cavalletti; George Chan; Paul Chan (1973); Kudzanai Chiurai (1981); Geoff Cox; Daniel Gustav Cramer (1975); [Nicolas Malevé *1969 & Michael Murtaugh *1972] Constant (1997); Abraham Cruzvillegas (1968); István Csákány (1978); Attila Csörgó (1965); Antoni Cumella (1913 - 1985); Salvador Dalí (1904 - 1989); Marie Darrieussecq; Dietmar Dath; Lydia Davis; Tacita Dean (1965); Mark Dion (1961); Théa Djordjadze (1971); Willie Doherty (1959); Nikola Doll; Trisha Donnelly (1974); Sam Durant (1961); Jimmie Durham (1940 - 2021); Haris Epaminonda (1980); Cevdet Erek (1974); Michael Eskin; [Guillermo Faivovich *1977 & Nicolás Goldberg *1978] Faivovich & Goldberg; Matias Faldbakken (1973); Geoffrey Farmer (1967); Omer Fast (1972); Lara Favaretto (1973); Silvia Federici; Ceal Floyer (1968); Llyn Foulkes (1934); Abul Qasem Foushanji; Chiara Fumai (1978 - 2017); Bettina Funcke; Rene Gabri; Peter L. Galison; Dario Gamboni; Ryan Gander (1976); Dora García (1965); Mario García Torres (1975); Fernando García-Dory; Theaster Gates (1973); Jeanno Gaussi (1973); Ashraf Ghani; Mariam Ghani (1978); Simryn Gill (1959); Édouard Glissant; Kenneth Goldsmith (1961); Julio González (1876 - 1942); Avery F. Gordon; Tue Greenfort (1973); Boris Groys (1947); Durs Grünbein (1962); Péter György; Zainab Haidary; Dorothea von Hantelmann; Donna Haraway; Michael Hardt; Graham Harman; Salah M. Hassan; Florian Hecker (1975); Alanna Heiss (1944); Daniel Heller-Roazen; Tamara Henderson; Sofia Hernández Chong Cuy; Susan Hiller (1940 - 2019); Horst Hoheisel (1944); Brian Holmes; Judith Hopf (1969); [Khaled Hourani *1965, Amjad Ghannam, Rashid Masharawi] Hourani, Ghannam, Masharawi; Pierre Huyghe (1962); Emily Jacir (1970); Alejandro Jodorowsky (1929); Toril Johannessen (1978); Joan Jonas (1936); [Brian Jungen & Duane Linklater] Jungen & Linklater; Rudolf Kaesbach (1873 - 1955); Masood Kamandy (1981); Amar Kanwar (1964); William Kentridge (1955); Hassan Khan (1975); Sunjung Kim; Adam Kleinman; Alexander Kluge (1932); Koyo Kouoh; Joasia Krysa; Christian Kuhtz; Erkki Kurenniemi (1941 - 2017); Marta Kuzma (1964); Adriana Lara (1978); Horacio Larrain Barros (1929); Dinh Q. Lê (1968 - 2024); Giang Huong Vu; Tho Quang; Phuong Dong Huynh; Thu Nguyen; Hieu Truong; Oanh Phan; Toan Thi Nguyen; Anh Duong; Phuong Minh; Tien Kim; Phong Quach; Thanh Chau Lê Nguyen; Pamela M. Lee; Jolyon Leslie; Gabriël Lester (1972); David Levi Strauss; David Link; Maria M. Loboda (1979); Mark Lombardi (1951 - 2000); Aníbal López; Ada Lovelace; Renata Lucas (1971); György Lukács (1885 - 1971); Sissel Tolaas (1959); [Marcos Lutyens *1964 & Raimundas Malašauskas] Lutyens & Malašauskas; Goshka Macuga (1967); Anna Maria Maiolino (1942); Catherine Malabou; Nalini Malani (1946); Raimundas Malasauskas; [Emmanuel Rudinski] Man Ray (1890 - 1976); Thomas Mann; Maria [Maria de Lourdes Alves Martins] Martins (1894 - 1973); Francesco Matarrese (1950); Fabio Mauri (1926 - 2009); Julie Mehretu (1970); John Menick (1976); Christoph Menke; Gustav Metzger (1926 - 2017); Lee [Elizabeth] Miller [Lady Penrose] (1907 - 1977); W. J. T. Mitchell; Aman Mojadidi; [MOON Kyungwon *1969 & JEON Joonho *1969] MOON & JEON; Gareth Moore; Giorgio Morandi (1890 - 1964); Romaine Moreton; Julia Moritz; Rabih Mroué (1967); Setphen Muecke (1951); Zanele Muholi (1972); Christian-Philipp Müller (1957); Ingo Niermann; Arne Nordheim; M.A. Numminen (1940); Shinrō Ōtake (1955); Rahraw Omarzad; Roman Ondák (1966); Füsun Onur (1938); [Anjalika Sagar *1968, Kodwo Eshun *1967, Richard Couzins *1967] The Otolith Group (2002); Lívia Páldi; Christodoulos Panayiotou (1978); Nikos Papastergiadis; Aaron Peck (1979); Giuseppe Penone (1947); Claire Pentecost (1956); Alexei Penzin; Hetti Perkins; Holly Pester; Michael Petzet; Susan Philipsz (1965); Pratchaya Phinthong (1974); Sopheap Pich (1971); Griselda Pollock; Lea Porsager (1981); Michael Portnoy (1971); Margaret Preston; Seth Price (1973); Ana Prvacki (1976); Walid Raad (1967); Atiq Rahimi (1962); Michael Rakowitz (1973); Araya Rasdjarmrearnsook (1957); Doreen Reid Nakamarra; Pedro Reyes (1972); Gunnar Richter; Sarah Rifky; Stuart Ringholt (1971); [Ruth Robbins *1974 & Red Vaughan Tremmel *1970] Robbins & Tremmel; [Juana Marta Rodas *1925 & Julia Isidrez *1967] Rodas & Isidrez; Suely Rolnik; Jacqueline Rose; Andrew Ross; Pascal Rousseau (1965); Paul Ryan (1955); Hannah Ryggen (1894 - 1970); Aase Texmon Rygh; Nawal El Saadawi; Natascha Sadr-Haghighian; Anri Sala (1974); Issa Samb (1945 - 2017); Annemarie Sauzeau; Ines Schaber (1969); Eva Scharrer; Jakob Schillinger; Kitty Scott; Tino Sehgal (1976); Ashkan Sepahvand; Albert Serra; Nicola Setari; Tejal Shah (1979); Wael Shawky (1971); Zolaykha Sherzad; Adania Shibli; Vandana Shiva; Nedko Solakov (1957); Dong SONG (1966); Tamás St. Turba; Alexandra Sukhareva (1983); Imre Szeman; Mika Taanila (1965); Mohsen Taasha; G.M. Tamás; Alexander Tarakhovsky; Michael Taussig; Jane Taylor; Javier Téllez (1969); Warwick Thornton; Warlimpirrnga Tjapaltjarri (1958); Jalal Toufic (1962); Rosemarie Trockel (1952); Mario Tronti; Rattana Vandy (1980); Nath Vann (1946); Chiara Vecchiarelli; Ignacio Vidal-Folch; Enrique Vila-Matas; Andrea Viliani (1973); Adrián Villar Rojas (1980); Eduardo Viveiros de Castro; Jeronimo Voss (1981); Roy Wagner; Ian Wallace (1943 - 2007); Jessica Warboys (1977); Lori Waxman; Clemens von Wedemeyer (1974); [Apichatpong Weerasethakul & Chaisiri Jiwarangsan] Weerasethakul & Jiwarangsan; Lawrence Weiner (1942 - 2021); Eyal Weizman; Lei YAN (1965); HaeGue Yang (1971); Akram Zaatari (1966); Zalmaï (1964); Alejandro Zambra; Anton Zeilinger (1945); Konrad Zuse (1910 - 1995); Critical Art Ensemble; Charlotte Salomon (1917 - 1943); Robin Kahn (1961);
Carolyn Christov-Bakargiev;
32. Esposizione Biennale Internazionale d'Arte
Biennale di Venezia - Norway
S
Jun 1964 - Oct 1964
Venezia
(11)
+0
Thurman-Nielsen, Øistein (Curator)
+0
32. Esposizione Biennale Internazionale d'Arte
Biennale di Venezia - Norway
, Italy
Venezia ,
Italy
Hannah Ryggen (1894 - 1970);
Øistein Thurman-Nielsen;
Moderna Museet - Stockholm
S
Feb 1962 - Mar 1962
Stockholm
(468)
+0
N/A
Moderna Museet - Stockholm
, Sweden
Stockholm ,
Sweden
Hannah Ryggen (1894 - 1970);